تکنیک های ایده پردازی برای راه اندازی کسب و کار موفق

تکنیک های ایده پردازی این روز ها یکی از واجبات برای راه اندازی کسب و کار شده و نمیشه راحت از کنارش رد شد. در این مقاله قراره باهم چند تکنیک نعروف رو بررسی کنیم و ببینیم هر کدوم چطور میتونه به ما کمک کنه

تکنیک های ایده پردازی برای راه اندازی کسب و کار موفق

خیلی وقت ها ایده هایی به ذهن ما می‌  رسد که میتوان از آنها به عنوان راهکاری برای حل مشکلات غیر قابل حل بشر استفاده کرد. اینکه ایده ناب و درست حسابی به ذهنمان برسد گاهی وقت ها حاصل یک الهام است و گاهی وقت ها حاصل یک نیاز. دوره ایده پردازی به سبک سنتی  و خسته کننده خیلی وقت است که تمام شده و حال زمانی است که با تکنیک های ایده پردازی ابتکاری و راحت شروع به ایده پردازی کنید.

هرچه فرآیند تفکر شما خلاقانه تر باشد ایده حاصل از  آن جالب تر میشود.

موفقیت شما در هر شغلی که هستید بستگی به توانایی ها و خلاقیت تان دارد. توانایی ایده پردازی و ارائه راهکارهای تازه همان چیزی است که افراد را در یک محیط کاری از همکاران خود متمایز می کند. پس باید در مورد  تکنیک های ایده پردازی برای راه اندازی کسب و کار موفق اطلاعاتی داشته باشید. شاید در روز هزاران ایده به ذهن شما برسد، اما باید امکان پیاده سازی و عملی کردن آن ایده ها هم فراهم باشد. تیم کارنو وب قصد دارد در این مقاله ابتدا شما را با تعریف ایده پردازی و سپس با تکنیک های ایده پردازی که برای راه اندازی کسب و کار یا استارتاپ موفق آشنا کند. پس با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

ایده پردازی چیست؟

عبارت ایده پردازی یعنی فرآیندی که در آن ایده‌های نو و جدید ایجاد ‌شود. این روند با جست‌وجو برای الهام‌بخشی و تولید ایده‌های اولیه شروع می‌شود و با ایده هایی که به تفصیل شرح داده شده‌اند، پایان می یابد. اگر بخواهید برای همیشه پیشرفت داشته باشید، باید به طور مداوم به خلق ایده‌های جدید بپردازید. شما می‌توانید با استفاده از ایده پردازی و اجرای ایده‌های جدید، شرایط کنونی کسب و کارتان را متحول کنید و تغییراتی اساسی در آن ایجاد کنید. آمارها نشان می‌دهند که از میان هر 10 استارتاپ، تنها یک استارت آپ به موفقیت میرسد، زیرا تنها استارتاپ‌هایی موفق خواهند شد که بر حل مسائل و مشکلات مورد نیاز جامعه به درستی متمرکز شده و فرآیند ایده پردازی را به نحوی صحیح انجام داده باشند.

ایده سازی و ایده پروری

مراحل ایده پردازی و خلق ایده‌های موفق

فرآیند ایده پردازی و طراحی ایده در زمینه های مختلف، کاملا منحصر به فرد است و این مراحل زیر تنها به صورت یک دستورالعمل کلی و نمونه است.

مرحله اول: خلق ایده

بسیاری از کسب و کارهای موفق با ایده پردازی برای حل یک مشکل یا بهبود راهکارهای موجود، کار خودشان را شروع میکنند. . آن‌ها با دقت فراوانی، مشکلات را شناسایی میکنند و بستر مناسبی برای حل مشکلات و ایده پردازی را فراهم می‌کنند.

مرحله دوم: انتخاب ایده

بعد از شناخت مشکلات موجود، زمان آن است که بهترین ایده‌ها برای اجرای عملی انتخاب ‌شوند. در این مرحله، باید ناظر یا کارشناسی باشد تا در تعیین معیارهای سنجش ایده‌ها، آن‌ها را ارزیابی و درباره نحوه‌ی اجرای و پیاده‌ سازی ایده‌ ی منتخب تیم را راهنمایی کند. البته که می‌توان با استفاده از اولویت‌ بندی، برچسب‌ گذاری و دسته‌ بندی، بهترین و مناسب‌ ترین ایده‌ را انتخاب کرد.

مرحله سوم: پیاده‌سازی ایده

اینکه بتوانید از میان ایده ها بهترین ایده را انتخاب کنید، نقشی اساسی در پیاده‌سازی و موفق آن‌ استارتاپ دارد. علاوه بر آن مدیریت تیم باید طوری باشد که برای پیاده‌سازی فازهای مختلف ایده‌، زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد. مدیر تیم باید دقت داشته باشد که افرادی که برای انجام بخش‌های مختلف انتخاب می‌شوند، باید توانایی پذیرش و اجرای ایده‌های جدید و انعطاف‌پذیر را داشته باشند.

7 نکته برای پرورش ایده‌ پردازی و تفکر خلاق

ایده ‌پردازی و تفکر خلاق برخلاف تصور عموم، اکتسابی و قابل پرورش است. کافیست این نکات را در نظر بگیرید و روزانه انجام دهید تا ایده ‌پردازی و تفکر خلاق خود را رشد دهید:

 1. مشاهده: به اطرافتان دقت کنید. در جمع‌هایی شرکت کنید که باعث می‌شوند مغز شما متفاوت فکر کند.
 2. با افرادی جدید ارتباط بگیرید: با این کار دیدگاه‌های جدیدی کسب کنید که موجب می‌شود تفکرتان عوض شود و رشد کند.
 3. کتاب بخوانید: یکی از راه های موثر برای خلق افکار جدید، ایده‌ پردازی و ایجاد ایده‌های نو در ذهن، خواندن کتاب و مطالعه است.
 4. بی‌هدف وبگردی کنید: همه ما برای خلق ایده‌های نو، گاهی نیازمند یادگیری غیرمنتظره هستیم. سعی کنید در هفته ساعاتی را برای وب گردی بگذارید. زیرا مقالات مختلف و آموزنده و موارد مشابه، خیلی کمک کننده هستند.
 5. یک دفتر یادداشت روزانه تهیه کنید: در دفتر یادداشت تان افکار، احساسات و ایده‌های خود را بنویسید. زیرا دفتر یادداشت عادت خوبی برای پرورش توانایی در تولید ایده های جدید است.
 6. مراقبه کنید: برای خلق ایده‌های نو باید ذهنتان آرام باشد و هرگونه استرسی را از مغزتان دور کنید. با مراقبه و مدیتیشن ذهن تان به آرامش دست یابند و استرس را از زندگی روزمره به راحتی دور میکنید. سپس می‌توانید به راحتی بر ایده ها تمرکز کنید.
 7. از تمرین‌های مغزی استفاده کنید: تمرینات ساده و ساختاریافته مغزی، ذهن شما را به شیوه ای متمرکز برای خلق ایده به کار می‌اندازند و باعث پرورش خلاقیت در شما می شود.

ایده پردازی چه کمکی به ما میکند؟

ایده پردازی کمک میکند تا:

 • از راهکارهای غیرمنتظره نوآوری، پرده برداری کنیم.
 • راه کارهای جدیدی برای کسب درآمد از کسب و کارمان را کشف کنیم.
 • با تمرکز بر روی پرسش و پاسخ ها و نیازهای کاربران  طرح های نو و جدید ارائه دهیم.
 • در راه کارهای معمولی، ابتکار به خرج دهید و یک روش خلاقانه ایجاد کنید.
 • جنبه های مختلف فکری و اعضای تیم را برای یک هدف مشخص متمرکز کنید.
 • سعی کنید راهکارهای واضح را کنار بگذارید و تیم خود را فراتر از آنچه هست هدایت کنید.
 • با کمک ایده پردازی، در محیط کارتان فردی ضروری تبدیل شوید. زیرا هیچ کارفرمایی دوست ندارد افراد با استعداد و خلاق را از دست بدهد.

مهم ترین تکنیک‌های ایده پردازی موفق

برای اینکه بدانیم چگونه ایده پردازی کنیم می‌توانیم از تکنیک‌های ایده‌پردازی استفاده کنیم. استفاده از تکنیک‌های ایده پردازی مناسب به شما در تولید ایده‌های نوآورانه و خلاقانه کمک می‌کند. توجه داشته باشید که هیچ کدام از این تکنیک‌ها بر دیگری برتری ندارند و شما می‌توانید با در نظر گرفتن اهداف، مقصود و نوع ایده‌های موردنظر خود، تکنیک مناسبی را انتخاب کنید.

تکنیک چرا

تکنیک چرا؟؟؟

یکی از مهمترین تکنیک های ایده پردازی، تکنیک چرا است. زیرا شما برای رسیدن به علت اصلی یک مشکل باید 5 سوال با چرا بپرسید و این تکرار شما را در رسیدن به پاسخ نهایی خیلی نزدیک میکند. شروع این تکنیک با طرح یک سوال درباره مشکل ایجاد می شود و با چرا ادامه پیدا می کند تا جایی که به ریشه واقعی مشکل برسیم. برای اینکه این تکنیک ایده پردازی را بهتر درک کنید به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید یک شرکت با شکست روبرو شده است:

چرا: چرا شرکت ما شکست خورد؟ جواب: زیرا کارمندان بدون انگیزه کار میکردن.

چرا: چرا  کارمندان انگیزه نداشتند؟ جواب: زیرا اهداف سازمان نوآورانه نبود.

چرا: چرا اهداف سازمان نوآوران نبود؟ جواب: زیرا اعضای هیئت مدیره دانش لازم در مورد نوآوری را نداشتند.

چرا: چرا افراد فاقد دانش نوآوری باید عضو هیئت مدیره باشند؟ جواب: زیرا مدیر عامل ارزیابی خوبی نسبت به افراد هیئت مدیره نداشته است.

چرا: چرا مدیرعامل نتوانست ارزیابی خوبی داشته باشند؟ جواب: زیرا مدیرعامل فاقد خلاقیت است.

در این تکنیک آخرین چرا می تواند مشکل اصلی را روشن کند. شما با اجرای این تکنیک برای مشکلات کسب و کار خودتان می توانید  با رسیدن به پاسخ آخر، به جواب سوال اول تان را  برسید.

تکنیک طوفان فکری یا بارش مغزی یا  Brainstorming

یکی از رایج ترین و محبوب ترین روشهای ایده پردازی در همه زمینه ها، تکنیک طوفان فکری است. این روش یکی از بهترین تکنیک های ایده پردازی به صورت گروهی است که نتایج خیلی بهتری نسبت به ایده سازی تک نفره دارد.

روش طوفان فکری ادغام یک شیوه غیر رسمی و راحت با تفکر خلاق برای حل مسئله است

زمانی که به دنبال یافتن راهکارهای مختلف برای حل مسئله خود هستیم و نمی دانیم چگونه ایده پردازی کنیم، بهترین روش استفاده از تکنیک طوفان فکری است. با استفاده از این تکنیک قدیمی همه افراد تیم نظرات و ایده های خود را آزادانه و به راحتی و به صورت غیررسمی بیان می کنند اگر قصد دارید جلسات طوفان فکری شرکت کنید باید این سه قانون زیر را رعایت کنید:

 1. در این تکنیک، کمیت مهم‌تر از کیفیت است!

این فرصت را به همه اعضای تیم یا حتی افراد دیگر بدهیم تا ایده‌هایشان را ارائه‌ دهند. این مهم نیست که ایده‌ها چقدر خوب باشند. هر چقدر تعداد ایده‌های پیشنهادی بیشتر باشد، احتمال این که بتوانید به یک راهکار مفید و اساسی دست پیدا کنید خیلی بیشتر می‌ شود.

 1. ایده های افراد را مسخره نکنید

اگر افراد تیم از مورد انتقاد قرار گرفتن، بترسند، ایده‌های مشابه یا حتی ایده‌های عملی دیگری را از ترس انتقاد مجدد، بیان نخواهند کرد. شما باید به اعضای تیم این اجازه را ندهید که ایده‌ی کسی را مورد تمسخر قرار دهند یا با آن مخالفت کنند. بهترین کار این است که فضای مناسبی را برای بیان هر گونه ایده حتی ایده‌های غیرمعمول و بکر ایجاد کنید تا اعتماد به نفس اعضای تیم را بالا ببرید تا در نهایت با هم ‌فکری همه‌ی افراد به راهکاری عملی و اثربخش برسید. شما میتوانید با استفاده از تکنیک های ایده پردازی برای راه اندازی کسب و کار موفق تلاش کنید.

 1. از ایده‌های غیرمعمول استقبال کنید

اگر همواره از راهکارهای موجود استفاده نکنید، نتایج جدید و بهتری کسب میکنید. گاهی اوقات ایده‌های غیرمعمول می‌توانند راهکارهای بهتری نسبت به ایده‌های معمول داشته باشند. حتی گاهی می‌توانید ایده‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید و نتایج شگفت انگیزی را رقم بزنید.

روش طوفان فکری سرگرم کننده و جالب است و یک راه عالی برای ساختن تیم است

تکنیک SCAMPER

یکی دیگر از تکنیک های ایده پردازی، تکنیک اسکمپر است که به شما در یافتن ایده‌های جدید از روی خدمات و ایده‌هایی که قبلا ارائه شده‌اند، کمک می‌کند.

SCAMPER  دارای هفت بخش است که عبارتند از:

substitution  یا جانشین‌ سازی

در این بخش، ایده‌هایی در رابطه با جایگزینی‌های ساده در خدمات یا محصولات مورد نظر شما ارائه می‌شود. برای مثال ارائه‌ی ایده‌ هایی برای سرعت بخشیدن به یک عمل یا جایگزینی یک قطعه در یک محصول، جهت کاهش هزینه‌های تولید. در بخش جانشین ‌سازی، یافتن پاسخ برای پرسش‌های زیر می‌تواند کمک‌ کننده و مفید باشد:

 • آیا می‌توان زمان یا مکان پروژه را جایگزین کنیم؟
 • آیا می‌توان از جایگزین دیگری بجای X استفاده کنیم؟
 • آیا می‌توانیم فرآیند فعلی را با فرآیند ساده‌تری جایگزین کنیم؟
 • در چه مکان یا بازار دیگری می‌توانیم محصول خود را بفروشیم؟
 • اگر بخشی از پروژه را با دیگری جایگزین کنیم، چه اتفاقی می افتد؟
 • چه بخشی از پروژه را می‌توان با گزینه‌های بهتری جایگزین کرد؟
 • چه کسی یا چه چیزی بدون تاثیر بر روند پروژه می‌تواند جایگزین شود؟
 • چه بخشی از فرآیند پروژه را می‌توان بدون تأثیر گذاری بر کل پروژه جایگزین کرد؟
 • امکان این را داریم که دستگاه فعلی را با دستگاه دیگری که عملکرد بهتری دارد جایگزین کنیم؟

combine  یا ترکیب ‌کردن

با ترکیب دو یا چند محصول، هدف، سرویس و... می‌توان به رویکردی جدید رسید. در این بخش می‌توانید حتی از تحلیل رقبای خود هم کمک بگیرید و نیازی نیست که الزاما از خدمات و سرویس‌های خود در محصول ترکیبی استفاده کنید. برای نمونه ترکیب صندلی با دستگاه ماساژور که نتیجه‌ی آن تولید صندلی ماساژور است.

در قسمت ترکیب باید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • آیا می‌توانیم دو فرآیند را همزمان انجام دهیم؟
 • آیا می‌توانیم دو یا چند مؤلفه را با هم ترکیب کنیم؟
 • آیا می‌توانیم دو مرحله از روند را با هم ادغام کنیم؟
 • آیا می‌توانیم فناوری‌های X و Y را با هم ترکیب کنیم؟
 • آیا شرکت ما می‌تواند منابع را با شریک دیگری در بازار ترکیب کند؟

adapt  یا سازگار کردن

بعضی از ایده‌ها پتانسیل بزرگی در سازگاری با شرایط مختلف دارند و شما با صرف کم‌ترین هزینه می‌توانید از این فرصت ویژه استفاده کنید. شما می‌توانید با سازگار کردن محصولات و خدمات خود با شرایط مختلف، توجه مخاطبان و مشتریان جدیدی را به خود جلب کنید. برای مثال برای افزایش سرانه مطالعه، اقدام به تولید کتاب‌های صوتی برای افرادی که به علت مشغله‌های فراوان، فرصت مطالعه‌ی کتاب‌های فیزیکی را ندارند.

نمونه‌ای از پرسش‌هایی که می‌توانید در بخش سازگار سازی مورد بررسی قرار دهید:

 • چگونه روند موجود را بهبود دهیم؟
 • چگونه فرآیند را انعطاف پذیرتر کنیم؟
 • چگونه محصول موجود را سازگار کنیم؟
 • برای رسیدن به نتایج بهتر کدام موارد را باید تغییر دهیم؟
 • در این وظیفه‌ی خاص چه کار دیگری می‌توان انجام داد؟

Modify یا اصلاح ‌کردن

خودتان را با رقبایتان مقایسه کنید، در این مقایسه به مواردی میرسید که با اصلاح آن‌ها، مشتریان، شما را بر رقبایتان ترجیح میدهند. به عنوان نمونه پشتیبانی 24 ساعته و تخفیفات ویژه برای مشتریانتان بگذارید.

در بخش اصلاح، یافتن پاسخ برای پرسش‌های زیر می‌تواند سازنده باشد:

 • اگر بازار متفاوت باشد، فرآیند چگونه می‌شد؟
 • اصلاح فرآیند چگونه موجب بهبود نتیجه میشود؟
 • آیا می‌توانم فرآیند را تغییر دهم تا کارآمدتر عمل کنیم؟
 • اگر محصول دو برابر اندازه‌ی فعلی باشد، چه می‌شود؟
 • اگر ما یک مرکز مصرف مضاعف داشته باشیم چه می‌شود؟

put to other uses  یا استفاده در سایر موارد

شما می‌توانید با تغییری هرچند کوچک در ایده‌ها و محصولات قبلی خود، آن‌ها را در قالب یک محصول جدید روانه‌ی بازار کنید. برای مثال می‌توانید طرح بسته‌بندی یا سایز محصولات خود را تغییر دهید و محصولی جدید را روانه بازار کنید و به مشتری ارائه دهید.

در بخش ترکیب می‌توانید پرسش‌های زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • آیا می‌توانیم زباله‌ها را برای مصارف دیگری بازیافت کنیم؟
 • چه بخش‌های دیگری در شرکت می‌تواند از محصول استفاده کند؟
 • در صورت استفاده در جای دیگر، مزایای آن برای محصول چیست؟
 • آیا راه‌های دیگری هست که بتوانیم از محصول استفاده کنیم، وجود دارند؟
 • اگر بازار دیگری را برای محصول فعلی مورد هدف قرار دهیم، چه اتفاقی می افتد؟
 • آیا می‌توانیم یک مرحله خاص به فرآیند تولید محصول اضافه کنیم تا جایگزین یک مرحله‌ ی دیگر شود؟

elimination یا حذف ‌کردن

گاهی اوقات شما می‌توانید با حذف یک یا چند ویژگی از محصولات خود، آن‌ها را برای بازار هدف جذاب‌ تر کنید. مثلا می‌توانید با کوچک ‌کردن سایز یک محصول یا حذف یک ویژگی، قیمت محصول خود را کاهش دهید.

در بخش حذف ‌کردن می‌توانید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • آیا به این قسمت خاص احتیاج داریم؟
 • اگر این قسمت را حذف کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟
 • اگر مجبور به کار با نیمی از منابع بودیم، چه کار می‌کردیم؟
 • چگونه می‌توانیم بدون وجود بخش خاصی از پروژه به همان خروجی برسیم؟

reverse  یا معکوس ‌سازی

در این قسمت، تغییرات اساسی بر روی محصول یا نحوه‌ی پیاده‌سازی یک ایده انجام می‌شود. مثلا ممکن است با جایگزینی و تغییر اعضای تیم، روش‌ها و ایده‌های جدیدی برای حل یک مسئله پیدا کنید یا حتی با معکوس‌سازی پروسه‌ی و ترتیب وقایع فعلی، به نتیجه های متفاوت و بهتری نسبت به قبل دست پیدا کنید.

نمونه‌ای از پرسش‌هایی که می‌توانید در بخش معکوس‌سازی از خودتان بپرسید:

 • آیا می‌توانیم المان‌های اصلی را تغییر دهیم؟
 • اگر روند را معکوس کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
 • اگر روند معکوس را در پیش بگیریم، چه اتفاقی رخ می‌افتد؟
 • چگونه می‌توانیم وضعیت فعلی را برای خروجی بهتر دوباره تنظیم کنیم؟

تکنیک نقشه ذهنی

تکنیک نقشه‌ی ذهنی یا Mind Mapping  

یکی از کاربردی ترین تکنیک های ایده پردازی، تکنیک نقشه‌ی ذهنی است که حتی می‌تواند در پیاده‌سازی ایده‌های مختلف و حتی مسائل روزانه زندگی به کارمون بیاد. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا ایده‌ها و روش‌های پیاده‌سازی ایده ها را به صورت شفاف و روشن بتونید بیان کنید و در مسیر اهداف خود به درستی پیش بروید. نقشه‌ی ذهنی در واقع یک طرح یا نقشه‌ی گرافیکی است که روابط بین بخش‌های مختلف یک ایده را رسم میکند. در این تکنیک، مراحل پیاده‌سازی یک ایده را روی کاغذ مینویسیم؛ سپس با خط یا منحنی به یکدیگر وصل می‌شوند.

برای استفاده از تکنیک نقشه‌ی ذهنی، هدف یا ایده در مرکز صفحه قرار میگیرد و مراحل و نکات مرتبط با آن، بدون رعایت ترتیب و در رنگ‌های مختلف، در اطراف کلمه‌ی اصلی نوشته می‌شوند. در نهایت نیز با یافتن ارتباط بین کلمات، آن‌ها را به هم وصل می‌کنیم.mindmap تکنیک نقشه ذهنی برای استفاده از تکنیک محبوب نقشه‌ی ذهنی می‌توانید از ابزارهایی مانند ابزار آنلاین Xmind استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از نقشه‌های ذهنی آماده در سایت biggerplate استفاده کنید.

مزیت های استفاده از تکنیک نقشه‌ی ذهنی

اگر تصمیم دارید که برای ایده ها و اهدافتان از تکنیک نقشه‌ی ذهنی استفاده کنید، می‌توانید از مزایای بسیاری که این تکنیک در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید. برخی از این موارد عبارتند از:

بهبود حافظه و یادآوری وظایف:

افراد پرمشغله، حتی ساده ‌ترین کارها را فراموش می ‌کنند. اما نقشه ‌برداری ذهنی  به این افراد در به خاطر سپردن وظایف کمک میکند. در این تکنیک با به‌کارگیری رنگ‌های مختلف برای وظایف، می‌توانید برای برجسته ‌کردن موارد و وظایف کلیدی استفاده کنید.

ساده‌ سازی فرآیند اولویت‌ بندی

داشتن یک نقشه‌ی ذهنی شما را در سازماندهی وظایف و اولویت‌ بندی کردن آن‌ها کمک میکند. بنابراین می‌توانید وظایف مهم را زودتر انجام دهید و سپس روی موارد کم اهمیت، تمرکز کنید.

تکنیک طراحی استوری‌ بورد

یک روش دیگر برای اینکه بدانیم چگونه ایده پردازی کنیم؟ استفاده از تکنیک طراحی استوری‌ بورد است.

این تکنیک به اعضا و مدیر تیم کمک میکند تا به ‌راحتی مراحل مختلف ایده را بررسی کنند و در صورت وجود مشکل، قبل از پیاده‌ سازی، آن را برطرف کنند.

یک وب‌سایت زیبا و کارآمد برای کسب و کار خودتون طراحی کنید.

یک تصویر به اندازه‌ی هزاران کلمه ارزش دارد و بر همین اساس در این روش، مراحل پیاده‌ سازی و اجرای یک طرح یا ایده به صورت مرحله به مرحله و با استفاده از تصاویر متوالی به صورت کاملا واضح شرح داده می‌شود.

فیلم‌ سازان یکی از طرفداران همیشگی و ثابت این تکنیک ایده پردازی هستند. برای مثال آلفرد هیچکاک، کارگردان موفق بریتانیایی، قبل از فیلمبرداری فیلم‌های خود، به تهیه‌ی استوری ‌بورد سناریوهای مختلف می‌پرداخت؛ سپس فیلمبرداری را گام‌به‌گام و مطابق با استوری‌ بورد پیش می‌برد.

برخی از تکنیک‌هایی که در ساخت استوری بورد به شما کمک می کنند:

 • از تصاویر برای بیان کلمات استفاده کنید.
 • ابتدا به نکات اصلی بپردازید؛ سپس میتوانید به جزییات برسید.
 • سیستم شمارش صحنه‌ی خاص خود را ایجاد کنید. برای نمونه a-1، a-2 و...
 • از تصاویر ساده و انعطاف ‌پذیر استفاده کنید؛ نیازی به طراحی جزییات غیر ضروری نیست.
 • اگر تمایل به استفاده از قلم و کاغذ برای طراحی استوری‌ برد ندارید، می‌توانید از ابزار آنلاین طراحی استوری‌ بورد و طرح‌های آماده‌ی موجود در آن استفاده کنید.
 • برای طراحی استوری ‌بورد زمان صرف کنید و صحنه‌ها را به خوبی توصیف و حتی رنگ‌آمیزی کنید.
 • برای شخصیت‌های مختلف تیم یا گروه‌ها، نام مشخصی انتخاب کنید.

تکنیک شش کلاه تفکر  (Six thinking hats)

تکنیک شش کلاه تفکر جزو معروف ترین تکنیک های ایده پردازی است که توسط یک روانشناس، مشاور و نویسنده به نام ادوارد دِ بونو در سال ۱۹۸۵ میلادی برای اولین بار در کتابش با عنوان «شش کلاه تفکر» معرفی شد. در روش شش کلاه تفکر، ایده ها را به شش مسیر فکری تقسیم بندی می کنیم:

تکنیک شش کلاه تفکر

کلاه سفید: داده ها، اطلاعات و واقعیت های عاری از قضاوت

کلاه قرمز: عواطف و احساسات

کلاه سبز: نوآوری و خلاقیت

کلاه زرد: مثبت بودن و خوش بینی

کلاه سیاه: منفی بودن یا قضاوت نقادانه

کلاه آبی: کنترل و نظارت

کلاه های تکنیک ایده پردازی شش کلاه تفکر

هر کلاه این تکنیک نشان دهنده مجموعه متفاوتی از چشم اندازها و اولویت هاست که شما را قادر می سازد تا پروژه خود را از زوایای متنوعی ملاحظه و بررسی کنید. زمانی که مشکل تازه ای پیش می آید، به هر یک از اعضای گروه خود یک کلاه می دهید تا با دید دیگری به قضیه نگاه کنند. از جمله شرکت هایی که از تکنیک شش کلاه تفکر برای ایده پردازی استفاده می کنند می توان به زیمنس، بوئینگ و موتورولا اشاره کرد.

تیم کارنو وب به عنوان یک مجموعه موفق در زمینه ایده پردازی و رشد و پرورش ایده ها، سعی کرد در این مقاله به ارائه تعریف ایده پردازی برای راه اندازی کسب و کار موفق و مهمترین تکنیک های ایده پردازی که در مسیر راه اندازی کسب و کار و استارتاپ مطمئنا به کارتان می‌آید، بپردازد.

 اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط سجاد اسکندریان
سجاد اسکندریان
یه برنامه نویس هستم که دوست دارم تکنولوژی های جدید رو هر روز یاد بگیرم و به تمام کسانی که دنبال این مطالب هستن کمک کنم:)

مقالات مشابه:

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید