حداقل تعداد کلمات یک مقاله برای کسب بهترین نتیجه در سئو

حداقل تعداد کلمات یک مقاله که هم تاثیر خوبی توی سئو داشته باشه و هم کاربر رو زده نکنه چنده؟. و آیا حداقل تعداد کلمات یک مقاله به برندیگ کسب و کار ما هم مربوط میشه؟ اگه این سوال برای شما هم پیش اومده پس ادامه این مطلب رو از دست نده

حداقل تعداد کلمات یک مقاله برای کسب بهترین نتیجه در سئو

مطمئناً برای رسیدن به جواب سوالی که در ذهن تان پیش آمده است، در حال خواندن این مقاله هستید. همین اول مطلب می خواهم مهم ترین هدف تولید محتوا را به شما بگم، که آن هم همان جمله ی معروف کمیت را فدای کیفیت نکنید! است. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا کلی اطلاعات جذاب راجب اهمیت حداقل تعداد کلمات یک مقاله را باهم یاد بگیریم.

 

هر چقدر تعداد کلمات مقاله شما بیشتر باشد گوگل متن شما را بهتر درک می کند. گوگل تمایل زیادی به مقاله هایی که طولانی تر هستند دارد و برای این طور مقالات طولانی رتبه های بالاتری می دهد. البته طولانی نه به معنی زیاده گویی، زیرا کسی دوست ندارد مقالات طولانی با محتوای بد را مطالعه کند. کیفیت همیشه در اولویت است. شاید هر کدام از ما به خودمان بگوییم که مقالات کوتاه خیلی سریع تر و راحت تر خوانده می شوند. اما آیا این به آن معناست که مقالات کوتاه تجربه کاربری بهتر، کامل تر و رتبه بالاتری در جستجوی گوگل دارند؟ خیر، قطعاً اینطور نیست.

شما باید مقاله را برای مخاطبان تان ایجاد کنید نه برای موتورهای جستجو گوگل.

تعداد کلمات در مقاله شما چه اهمیتی دارد؟

طول محتوا یعنی زمانی که کاربر وقت خود را برای خواندن آن مقاله صرف می کند یا ترافیکی که حین مطالعه کاربر میتوانید برای مقاله و وب سایت‌ بگیرید. تجربه ثابت کرده که نوشتن مقالات بلندتر و با کیفیت‌تر که معمولا بیش از هزار کلمه باشند شانس شما را برای رتبه‌بندی در گوگل بیشتر میکند. گوگل برای رتبه دادن به مقاله شما، نیاز به سرنخ دارد. زمانی که متن شما طولانی باشد گوگل سرنخ‌های بیشتری برای اینکه کیفیت مقاله شما را مشخص کند پیدا می کند. در یک مقاله طولانی شما میتوانید از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید. مثلاً در یک مقاله طولانی شما می توانید از عناوین تصاویر و پیوندهای بیشتری استفاده کنید و مطمئناً کلمه های کلیدی بیشتری هم می توانید در آن به کار ببرید. اگر در مورد اینکه کلمه کلیدی چیه اطلاعی ندارید یا نمی دونید باید چقدر ازش استفاده کنید پیشنهاد میکنم مقاله چگالی کلمات رو مطالعه کنید

اینکه تعداد کلمات مقاله بیشتر باشد به این معناست که باید به کاربر اطلاعات بیشتر و با کیفیت تری ارائه دهید. شما می توانید در حین نوشتن یک مقاله به عنوان های زیرمجموعه ی مرتبط با آن مقاله اشاره کنید، زیرا این کار به رتبه‌بندی چندین کلید واژه در مقاله شما کمک میکند. روش های دیگری که می توانید برای وب سایت خود ترافیک بیشتری ایجاد کنید، زدن لینک داخلی است که می توانید لینک مقالات مرتبط با آن مقاله را، که عنوان آن را در محتوای خود استفاده کرده اید را لینک بزنید. موتورهای جستجو سعی می کنند که بهترین پاسخ و کاملترین پاسخ را به سوالات کاربر ارائه دهند. وقتی که مقاله شما کوتاه باشد، گوگل تشخیص میدهد که برای پاسخ و رفع نیاز کامل به کاربر نمی تواند پاسخگوی کاربر باشد، در نتیجه رتبه محتوای شما پایین می آید. البته واضح است که در موضوعات مختلف باید از تعداد کلمات متفاوتی هم استفاده کرد. مطالعه مقاله شما توسط گوگل و دادن رتبه به آن، بستگی به نوع صفحه و موضوع شما دارد.

دلایل اینکه مقالات طولانی شانس بیشتری در کسب رتبه‌های اول دارند چیست؟

از نظر گوگل زمانی که حضور کاربر در یک صفحه بیشتر می شود، یعنی نیاز کاربر رفع شده و نیاز به جستجوی بیشتری ندارد. در این گونه محتوا ها فضای بیشتری هم برای لینک سازی داخلی به وجود می آید. احتمال بازنشر مقاله در شبکه های اجتماعی بیشتر و امکان کسب جایگاه در طیف وسیع تری از کلمات هم برای ما فراهم میشود. در پایان مقاله، بعد از توضیحات محتوا پرسیدن سوال به کاربر اعتماد به نفسی می دهد، که منجر به گرفتن بازخورد از کاربر می شود.

چطور یک مقاله جذاب بنویسیم؟

بهتر است مقاله شما دارای خط فکر منطقی ای باشد. توصیه ای که تیم کارنو وب به شما می کند این است که برای هر پاراگراف جمله ای بنویسید که موضوع اصلی پاراگراف را بیان کند. و در ادامه از بقیه پاراگراف برای توضیحات بیشتر درباره آن موضوع استفاده کنید. پاراگراف ها و جملات را کوتاه نگه ندارید، در مقاله خود لینک داخلی ایجاد کنید، به کاربر پیشنهاد مطالعه ادامه مقالات وب سایت را در بین مقاله بدهید و از جملات و پاراگراف های اضافی خودداری کنید، تا کاربر را به خواندن یک محتوای جذاب و کاربردی ترغیب کنید و با این کار برای وب سایت تان ترافیک هم ایجاد می کنید.

از عناوین استفاده کنید زیرا عناوین درون مقاله حداقل دو هدف دارند

  1. کاربران علاقه زیادی به خواندن مطالب سلسله مراتبی دارند. به طور مثال مقاله ای که 3 زیر عنوان دارد که برای هر کدام توضیحاتی داده شده است، مردم را خیلی بیشتر ترغیب به خواندن آن مقاله می کند. مطمئنا خود شما هم جزو این دسته اید.

  2. با استفاده از عناوین واضح و جذاب پاراگراف را برای خواننده روشن کنید، زیرا عناوین واضح مطالعه متن مقاله را برای کاربر لذت بخش تر و جذاب تر می کند. بیشتر کاربران همه مقاله را نمی خوانند! شما میتوانید با استفاده از تصاویر مناسب و بولد کردن کلمات مهم و... به کاربر کمک کنید تا به جای خواندن خط به خط تمام مطالب، هرچه زودتر به بخش‌های اصلی مقاله که به آن نیاز دارد برسد و به مطالعه آن بپردازد.

سخت ترین مرحله این است که مقاله اصلی را بنویسید.

برای منحصر به فرد بودن شما به مقاله ای نیاز دارید که در سرچ گوگل متفاوت و بهتر از پیشنهادات رقبای تان باشد. در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید تا متوجه شوید کاربران با چه کلماتی موضوع شما را جستجو می کنند و این عبارات در جستجو چه جایگاهی دارند. بعد از دانستن این مطالب، ایده های بسیار زیادی در مورد عنوان، نوشتن محتوای مقاله و چگونگی تمایز مقاله شما از سایر رقبا به ذهنتان میرسد. اگه میخواین در این مورد دقیق تر مطالعه کنید پیشنهاد میکنم مقاله نکاتی برای نوشتن مقاله بهتر رو مطالعه کنید.

سایت های مختلف درباره حداقل تعداد کلمات یک مقاله چه نظری دارند؟

نظر سایت های مختلف راجع به اینکه حداقل تعداد کلمات یک مقاله باید چند باشد از این سایت به سایت دیگر متفاوت است، زیرا هر کدام استراتژی خاصی راجب عدد ارائه دهنده دارند. حال قصد داریم به مقایسه عددی چند سایت بپردازیم:

  • سایت ahrefs : که نظرش بر این است حداقل تعداد کلمات موجود در مقاله برای اینکه آن مقاله رتبه یک گوگل شود حدود ۷۵۰ کلمه است‌.
  • سایت medium : نظر این سایت بر این است که عملکرد مطلوب یک کاربر راجع به یک محتوا را اندازه گیری کنید. یعنی نه بر روی تعداد کلیک بلکه بر مقدار زمانی که کاربر صرف خواندن آن مطلب کرده و آن مطلب کاربر را درگیر خود نگه داشته است، توجه کنید. برای اینکه به این میانگین دست پیدا کنید شما می توانید کل ثانیه های صرف شده برای هر مقاله را بر طول آن مقاله تقسیم کنید تا عدد مورد نظر به دست آید. مثلاً حدود 7 دقیقه زمان برای مطالعه ۱۶۰۰ کلمه مناسب است.
  • سایت semrush : گفته است که رتبه های بالاتر متعلق به مقاله هایی با تعداد کلمات بیش تر و با کیفیت تر است. این رتبه ها بیشتر از آن کسانی می شود که در بین رقبای خود در همان عبارت جستجو، محتوایی حدود یک و نیم برابر طولانی‌تر از صفحاتی که در همان عبارت جستجو شده، نوشته باشند.
  • سایت backlinko : نظرش بر این است که مقالاتی که می‌خواهند در رتبه یک گوگل باشند حداقل باید حدود ۱۹۰۰ کلمه در مقاله خود داشته باشند.

پاسخی که می توان از مجموع این سایت ها گرفت این است که؛ بستگی دارد!

مثلا اگر کاربر به دنبال اطلاعات اولیه مثل ساعت دقیق تحویل سال ۱۴۰۰ باشد، او نیاز به یک پاسخ مختصر مثل ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه و ۲۷ ثانیه دارد.

ولی اگر همان کاربر قصد سفر نوروزی به جزیره قشم را داشته باشد، بهتر است قبل از سفر اطلاعاتی در مورد این سفر داشته باشد. این اطلاعات میتونه شامل هزینه ها، وضعیت آب و هوا، زمان سفر و... باشد.

اطلاعاتی کامل تر، در نتیجه مقاله طولانی تر که مناسب کاربر باشد، در نتیجه جستجوی بیشتری میشود و رتبه بهتری هم از گوگل میگیرد.

حرف آخر

در مورد مخاطبان هدف خود اطلاعات داشته باشید، شما باید بدانید که چه کسی مقاله شما را جستجو می کند، همچنین باید نوع قصد آنها را هم در نظر داشته باشید و اینکه جستجو برای کسب اطلاعات ابتدایی است یا اطلاعاتی کامل راجع به عنوان مقاله سرچ شده.

شما باید با استفاده از محتوای درست و اصولی اعتماد کاربر را جلب کنید و کاربر را راضی نگه دارید. اگر محتوای شما پاسخ نیاز کاربر را با جزئیات و در نظر گرفتن تمام نکات بدهد این اعتماد به صورت ناخودآگاه در کاربر ایجاد می شود.

حداقل تعداد کلمات محتوای شما در رتبه بندی گوگل تاثیر بسزایی دارد. اما بسیار مهم است که به خاطر طولانی کردن محتوا، هیچگاه کیفیت محتوا به خطر نیفتد و کمیت را فدای کیفیت نکنید!

اگه قصد دارین برای وب سایت خودتون یا شبکه های مجازی تولید محتوا کنین میتونین با کارشناس های تولید محتوای کارنو وب تماس بگیرین

ما در تیم کارنو وب سعی کردیم در این مقاله راجب اینکه حداقل تعداد کلمات استفاده شده در مقاله باید چند باشد توضیحاتی را ارائه دهیم. تا به حال حین نوشتن مقاله به نکاتی که گفته شد دقت کرده بودید؟ تعداد کلمات مقالات شما چقدر است، کوتاه است یا طولانی‌؟ از مقالات طولانی چه بازخوردی گرفته‌اید؟ ممنون میشیم تجربیات خودتان را در این زمینه با ما و کاربران سایت کارنو وب به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط سجاد اسکندریان
سجاد اسکندریان
یه برنامه نویس هستم که دوست دارم تکنولوژی های جدید رو هر روز یاد بگیرم و به تمام کسانی که دنبال این مطالب هستن کمک کنم:)

مقالات مشابه:

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید