چطور کسب و کار اینترنتی خودم رو راه اندازی کنم؟

اگه شما هم کسب و کار اینترنتی ندارید و قصد دارید تازه شروع کنید یا میخواین برای کسب و کار سنتی خودتون یک وب سایت طراحی کنید این مقاله رو از دست ندین

چطور کسب و کار اینترنتی خودم رو راه اندازی کنم؟

همه ما  ساعتها و روزها در مورد روش‌های مختلف پولدار شدن و کسب و کارهای پردرآمد  کلی فکر کرده‌ایم. مطمئناً به این نتیجه رسیده‌ایم که  بهترین گزینه  راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. در این مقاله قصد داریم قدم به قدم شما را برای راه اندازی استارتاپ و یک کسب و کار اینترنتی موفق راهنمایی کنیم. در این مقاله به شما میگوییم که چطور یک ایده ی ناب را  به کسب و کار تبدیل کنید، بعد از یافتن یک ایده در مورد آن چطور تحقیق کنید، روش های کسب درآمدی را پیدا کنید و چطور جذب مشتری کنید.

می خواهم یک کسب و کار اینترنتی موفق راه‌اندازی کنم

خیلی ها فکر میکنند برای داشتن کسب و کار اینترنتی موفق حتماً باید دیجی کالا باشند! بسیاری از کسب و کارهای آنلاین دیگر هم هستند مثل دیجی کالا که شاید شناخته شده نباشند، اما سودآوری بالایی دارند.

برای مثال شما یک بوتیک لباس را در نظر بگیرید که در شهری کوچک مشغول به فعالیت است. پس از مدتی صاحب فروشگاه به فکر گسترش کسب و کار خود می افتد.  در اولین قدم پیج اینستاگرام برای برند خود ایجاد می کند. او پس از مدتی با اعتماد سازی، مشتریان خود را افزایش داده و توانسته کسب و کار خود را بزرگ تر کند. حالا دیگر مشتریان این فروشگاه محدود به افرادی که از جلوی مغازه اش رد می شوند نمیشود، بلکه از سراسر کشور مشتریان زیادی دارد که با یک بار خرید و دیدن کیفیت محصولات، میتواند آنها را به مشتریان ثابت تبدیل کند.

مطمئنا شما هم پیج هایی را می شناسید که از این راه به درآمدهای بالایی رسیده اند. پس خیلی فرق نمی کند شما یک ایده جدید استارتاپی داشته باشید یا کسب و کار کوچک خانگی. شما میتوانید با آوردن کسب و کارتان به دنیای وسیع اینترنت، کسب و کارتان را آنلاین کنید و کارتان را توسعه دهید.(البته به شرطی که راه و چاه آن را بدانید)

مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار  اینترنتی

مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی

سوالی که این روزها خیلی از تیم کارنو وب، چه به صورت تلفنی یا چت پرسیده می شود این است که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی از کجا باید شروع کنم؟

شما هر کاری را بخواهید شروع کنید اصول و مراحل خاص مربوط به خودش را دارد. با دانستن این مراحل و رعایت نکاتی که در این مقاله قرار است با شما به اشتراک بگذاریم، شما میتوانید تصمیمات بهتری در مورد کسب و کار تان بگیرید. در این قسمت سعی داریم با ارائه شش مرحله برای راه‌ اندازی کسب و کار اینترنتی، شما را با این حوزه بیشتر آشنا کنیم.

مرحله اول: قبل از راه اندازی کسب و کار، خودتان را بشناسید

شما باید قبل از راه اندازی کسب و کار، روحیات خودتان را بشناسید. مثلاً اگر شما فردی فعال، خلاق و ریسک پذیر باشید از انجام کارهای روتین بعد از مدتی خسته  و بی‌انگیزه می شوید. بیایید با خودمان روراست باشیم کاری که می خواهیم شروع کنیم با روحیات ما سازگار است. هدف صرفاً نباید پول درآوردن باشد. کاری را شروع کنید که با روحیات و علاقه های شخصی شما سازگار باشد. زیرا علاقه، موتور محرک ما برای ادامه مسیر است. اگر کاری را شروع کنید که به آن علاقه ای ندارید با وجود اینکه به درآمدزایی هم برسید پس از مدتی دیگر  دل و دماغ کار کردن  را ندارید.

پیشنهاد می کنم اگر هنوز تصمیمی  در مورد کسب و کار نگرفته‌اید، اول این سوالات را از خودتان بپرسید تا به نتیجه بهتری برسید:

  چه مهارت هایی دارم؟

 چقدر سرمایه لازم دارم؟

 در چه زمینه ای تخصص دارم؟

 سبک زندگی من به چه شکل است؟

 چه چیز در من  شور و اشتیاق ایجاد می‌کند؟

 اولویت ها و ارزش های زندگی ام را مشخص کنم؟

 با توجه به اینکه برخی از بیزینس ها شکست می خورند، چقدر حاضرم خرج کنم؟

 نکته: در زمان پاسخ به سوالات فوق با خودتان صادق باشید

مرحله دوم: ایده ای برای کسب و کار اینترنتی خود پیدا کنید

اگر کسب و کار خودتان را دارید و فقط قصد اینترنتی کردن و آنلاین کردن آن را دارید می توانید وارد مرحله سوم شوید. اما اگر هنوز ایده ای برای کسب و کارتان ندارید خیلی خوب به این بخش توجه کنید.

ایده ها از کجا می آیند؟

همیشه اطراف ما پر از ایده‌های مختلف است که با عملی شدن برخی از این ایده ها زندگی ما متحول می شود، اما متاسفانه ما اکثر آن ها را نمی بینیم. بیشتر وقتها بهترین ایده ها از نیازهای ساده ما می آیند. یادم از جمله معروف استادم افتاد که می گفتند: محدودیت خلاقیت می آورد.

میخوام داستان همین مثال دیجی کالا که در بالا به آن پرداختیم را برایتان بگویم. دو برادر در سال ۸۳ ،علاقه زیادی به عکاسی داشتند. برای همین تصمیم گرفتند بعد از تحقیق یک دوربین دیجیتال بخرند. بنابراین به جستجو در سایت های فارسی پرداختند اما با پیدا نکردن اطلاعات کافی به سراغ سایت های معتبر خارجی رفتند. آنها مدل دوربین مورد نظر خود را انتخاب کردند، حالا تنها کاری که لازم بود این بود که به خیابان بروند و این دوربین را به صورت حضوری بخرند. آنها دوربین را خریدند اما بعد از مدتی متوجه شدن دوربینی که خریداری شده دچار اشکال است و عکس های گرفته شده با نمونه عکس هایی که در اینترنت دیده بودند متفاوت است. آنها با جستجو فهمیدند که مشکل به لنز دوربین مربوط می‌شود، لنز آن دوربین دست دوم و تعمیر شده بود. در همین جا بود که ساخت یک فروشگاه اینترنتی مورد اعتماد، که اطلاعات دقیق و کاربردی به مردم بدهد، به ذهن آن دو برادر رسید.

نتیجه ای که می توانیم از این داستان بگیریم این است که ایده های ناب همیشه از مغز افراد نابغه بیرون نمی‌آید بلکه ناشی از مشکلاتی است که در زندگی روزمره ما وجود دارد. اگر کمی به دنبال این مشکلات در زندگی خودمان بگردیم، به ایده های جالبی می رسیم، شاید یکی از این ایده ها جرقه ای برای راه اندازی یک کسب و کار سودآور باشد.

مرحله سوم: تحقیقات بازار را قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی انجام دهید

بعضی ها فکر میکنند با پیدا کردن یک ایده کار تمام است و می‌تواند آن را عملی کنند. اما همیشه عجله کار شیطان است.  شما باید قبل از هر اقدامی که در مورد کسب و کارتان انجام می دهید، راجع به بازاری که انتخاب کرده اید تحقیق کنید. مثلاً بازار انتخابی شما در زمینه پوشاک است، اول باید تحقیق کنید و مطمئن شوید که در حوزه پوشاک و در بستر اینترنت موفقیت به دست می آورید؟ ما بهترین راه را به شما نشان می‌دهیم.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی یکی از مطمئن ترین و راحت ترین روش های تحقیقات بازار استفاده از ابزار تحقیق کلمه کلیدی KWFinder و keyword planner است. 

اما شاید بپرسید این ابزار چگونه کار می کنند؟ این دو ابزار به شما کمک می‌کند تا بفهمید که مردم چقدر در مورد کلمه کلیدی نزدیک به کسب و کار شما در اینترنت جستجو می کنند. شما می توانید از روی این دو ابزار تعداد جستجوی ماهانه و جستجوی سالیانه را به دست بیاورید، از این رو با مقایسه و بررسی کلمات کلیدی متوجه می شوید که ایده کسب و کار شما در اینترنت موفق می‌شود یا نه.اگر کسب و کار خود را دارید و به فکر آنلاین کردن آن هستین پیشنهاد میکنم مقاله 5 نکته کلیدی برای آنلاین کردن کسب و کار سنتی رو مطالعه کنید

قیمت گذاری محصولات

مرحله چهارم: محصولتان را آماده و قیمت گذاری کنید

بعد از اینکه تحقیقات بازاریابی در مورد کسب و کارتان انجام دادید، محصول یا خدمت تان را تهیه و قیمت گذاری کنید.  محصولات شما می‌تواند به صورت یک کالای فیزیکی قابل لمس مثل پوشاک  یا خدماتی که در وب سایت خود به مشتریان ارائه می دهید، باشد.  مثل خدماتی که سرویس آنلاین تاکسی به مشتریان خود ارائه می دهد.

یکی از استراتژی های مهم در شروع کسب و کار قیمت گذاری روی محصول است. شما باید با توجه به قیمت رقبا و ارزشی که محصول شما دارد از یک روش مناسب برای قیمت گذاری استفاده کنید. اگر در ابتدای کار هستید و می خواهید در بازار نفوذ کنید بهتر است ابتدا با قیمتی کمتر از حد معمول بازار شروع به فروش محصولات تان کنید. با این کار شما می توانید مشتریان جدید را جذب کنید و بعد از مدتی استراتژی قیمت گذاری خود را تغییر دهید. البته این را در نظر داشته باشید که در ابتدای کار، با ارائه محصولات با کیفیت و خدمات به موقع، مهمترین چیزی که به دست می آورید اعتماد مشتریان است.

مرحله پنجم: برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی  رسانه خود را انتخاب کنید.

فرض کنید شما یک محصول عالی دارید اما فروشگاهی برای عرضه محصولات ندارید، چطور می‌خواهید  محصولتان را معرفی کنید؟  وب سایت شما رسانه فروشگاهی شما برای عرضه محصولات است. در رسانه ها شما می توانید محصولات و خدمات تان را به نمایش بگذارید، مشتریان جدید پیدا کنید، با مشتریانتان ارتباط برقرار کنید، اطلاع رسانی کنید و در نهایت محصول خود را به مشتری بفروشید.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران  چند رسانه اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارند، زیرا مخاطبان بیشتری را جذب خود کرده اند. این چند رسانه عبارتند از: اینستاگرام، فروشگاه اینترنتی، وب سایت، اپلیکیشن و پیام رسان ها. حال می خواهیم با این چند رسانه ای بیشتر آشنا شویم و چند تا از مزایا و معایب آن ها را بدانیم.

کسب درآمد از اینستاگرام

یکی از قدرتمند ترین و کاربردی ترین رسانه‌ برای کسب درآمد اینترنتی در ایران، اینستاگرام است. اگر می خواهید بدون سرمایه، خرده فروشی  محصولاتی همچون پوشاک را داشته باشید فروش از طریق اینستاگرام یک انتخاب بسیار هوشمندانه است. البته  همه ما می‌دانیم که این روزها  فروش در اینستاگرام فقط محدود به عکس گذاشتن و کپشن نویسی و هشتگ گذاری نیست. برای کسب درآمد از اینستاگرام باید خلاقیت داشته باشیم و به اصول فعالیت در اینستاگرام کاملاً آشنا باشیم. البته یکی از اشکالاتی که اینستاگرام دارد این است که اگر تعداد محصولات زیاد شود، دچار سردرگمی می شوید. همچنین به روز رسانی قیمت ها و موجودی محصولات کار سختی می شود. در این شرایط بهترین گزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی است.اگر میخواهید برای شبکه های ارتباطی خود تولید محتوا کنید حتما مقاله 9 نکته برای اینکه محتوای با کیفیت تری تولید کنیم؟ مطالعه کنید.

کسب درآمد از اینستاگرام
کسب درآمد از اینترنت

با استفاده از سایت و فروشگاه اینترنتی کسب درآمد کنید

آیا می دانستید با داشتن سایت یا فروشگاه اینترنتی حتی وقتی خواب هستید هم می توانید پول درآورید؟ فروشگاه اینترنتی یک مغازه است که به صورت 24 ساعته شبانه روز باز است حتی در روزهای تعطیل. شما باید سعی کنید همیشه در دسترس مشتری هاتون باشین که بهترین گزینه اپلیکیشن موبایل هستش که در مقاله مزایای داشتن اپلیکیشن موبایل برای کسب و کار در موردش صحبت کردیم.

در پیام رسان هایی مثل اینستاگرام باید در ابتدا اطلاعاتی مثل موجودی کالا، سایز، جنس و رنگ محصول را در اختیار مشتری بگذارید، به سوالات احتمالی مشتری جواب دهید و منتظر شوید تا هزینه را پرداخت کند و رسید را برای شما بفرستد. در حالی که در فروشگاه اینترنتی نیازی به انجام این کارها نیست. فقط کافیست شما یک بار اطلاعات را وارد سایت کنید و مشتری بر اساس آن اطلاعات محصول را انتخاب و هزینه را به صورت آنلاین پرداخت می کند. داشتن یک فروشگاه اینترنتی کار شما را بسیار راحت تر می کند علاوه بر این امنیت بیشتری هم برای پرداخت ها دارد.

داشتن یک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی امکانات زیادی از جمله موارد زیر را در اختیار شما قرار میدهد:

 •       محصولاتتان را دسته بندی کنید
 •       هر تعداد محصول که میخواهید وارد سایت کنید
 •       روی هر محصولی که بخواهید کوپن تخفیف بگذارید
 •       درگاه های مختلفی برای پرداخت قرار دهید
 •       سامانه پیامکی به فروشگاه تان وصل کنید
 •       از طریق ثبت نام اطلاعات کاربران را در اختیار داشته باشید
 •       سایتتان را به اپلیکیشن  تلفن همراه متصل کنید
 •       کاربران شبکه های اجتماعی تان را به سمت سایت هدایت کنید
 •       برای ارسال سفارش روش های مختلفی در نظر بگیرید
 •       هر تعداد صفحه که می خواهید در وب سایت تان تعریف کنید
 •       از طریق تولید محتوا در سایتتان مخاطبان را به فروشگاه  اینترنتی جذب کنید
 •       و خیلی امکانات دیگر...

اگه موارد بالا کافی نبود مقاله چرا برای کسب و کارمون باید سایت داشته باشیم؟ را مطالعه کنید.

شاید با خودتان بگویید طراحی سایت هزینه زیادی دارد. اما تیم حرفه‌ای کارنو وب چند سالی است در زمینه طراحی سامانه‌های جامع، طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن و تولید محتوا  فعالیت دارد. با شروع بیماری کرونا و کاهش درآمد بسیاری از کسب و کارها، تیم کارنو وب تصمیم گرفت برای کمک به استارتاپ ها و راه اندازی کسب و کار های نوپا و بستر سازی در فضای اینترنت شرایط ویژه ای از جمله مشاوره و پلن ریزی رایگان، تخفیفات استثنایی، همکاری در بعضی کسب و کارها و... را انجام داد. زیرا راه اندازی و پیشرفت کسب و کارهای نوپا را رسالت کار خود قرار داده است.

درآمدزایی از طریق پیام رسان ها

تلگرام یکی از پیام رسان هایی است که قابلیت های ویژه ای دارد که میتوانید از آن بطور همزمان به عنوان یک کسب و کار اینترنتی و یک پل ارتباطی بین شما و مشتریانتان استفاده کنید. پیشنهاد تیم ما به شما استفاده همزمان از همه رسانه های موجود در کنار هم است. فرض کنید کسب و کارتان را در یکی از این شبکه ها بسیار گسترش دادید و به سودآوری خوبی هم رسیدید، اگر ناگهان این رسانه فیلتر شود، هک شود یا هر اتفاق دردناک دیگربیفتد... اگر شما رسانه دیگری داشته باشید که همزمان رشد کرده باشد، به راحتی می توانید آن رسانه را جایگزین کنید. به این ترتیب چیز زیادی از دست نمی دهید. اگر رسانه شما تنها محدود به یک شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام باشد، بعد از وجود مشکل باید با کسب و کارتان خداحافظی کنید یا اینکه راه طولانی که رفته بودید را دوباره استارت بزنید. استفاده همزمان از رسانه های مختلف علاوه بر اینکه باعث بیشتر دیده شدن شما میشود، باعث میشود که شما کسب و کارتان را بهتر مدیریت کنید. مثلا میتوانید محصولات خود را در اینستاگرام معرفی و تبلیغ کنید و با قرار دادن لینک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی مشتری را ترغیب به عضویت و خریدی امن کنید. در این صورت با از دست رفتن یک رسانه شما بازهم مشتریان خود و اطلاعات آنها را دارید.

مرحله ششم: کسب و کارتان را که راه اندازی کردید، بازاریابی اینترنتی را شروع کنید

بعد از گذراندن مرحله های قبل و ساخت یک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی یا هر کسب و کار اینترنتی دیگر کار شما تازه شروع می شود.

مطمئناً خود شما هم می‌دانید که فروش محصولات و سودآوری مطلوب بدون توضیح محصول و تبلیغ آن ممکن نیست. در این مرحله شما باید از بازاریابی اینترنتی کمک بگیرید تا رسانه خود را تبلیغ کنید تا بتوانید محصولات بیشتری را بفروشید. در این مرحله سعی داریم شما را با بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید کسب و کار خودتان را توسعه دهید. برخی از بخشهای مهم بازاریابی اینترنتی عبارتند از:

بازاریابی شبکه های اجتماعی: نقش شبکه های اجتماعی این روزها در برندسازی و توسعه برند، نقشی غیر قابل انکار است‌. شما باید بدانید که چطور در اینستاگرام فعالیت کنید تا مخاطبان شما به صفحه شما جذب شوند و مقدار تعامل شما با کاربر بیشتر شود.

بازاریابی محتوایی:  یعنی شما از طریق تولید محتوای باکیفیت که استانداردهای گوگل را هم رعایت کرده باشد، بتوانید مخاطبان خود را به صفحات مختلف سایت، شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه اینترنتی خود و سپس آنها را به  صفحات فروش محصول هدایت کنید.

تبلیغات در گوگل: یکی از پربازدیدترین بخش های بازاریابی اینترنتی گوگل ادوردز(Google Adwords)  است. زیرا با صرف هزینه کم و خیلی سریع می توانید در صفحات اول گوگل قرار بگیرید و از گوگل ورودی بگیرید.

سئو و بهینه سازی: سئو یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جوی گوگل. شما میتوانید با استفاده از سئو و بهینه سازی کلمات، کاری کنید تا با جستجوی برخی از کلمات کلیدی جزء اولین نتیجه ها در گوگل باشید. اینکه جزو اولین نتیجه ها در گوگل باشید یعنی ورودی بیشتر، بازدید بیشتر سایت، مشتری بیشتر و در نهایت فروش بیشتری برای محصولات و خدمات تان داشته باشید.

بازاریابی ویدیویی: بازاریابی ویدئویی یعنی ساخت  فیلم های کوتاه ۱ تا ۵ دقیقه ای که دارای محتوایی جهت معرفی و عرضه محصولات می شود. شما می‌توانید از این ویدیو در رسانه‌های مختلف خود استفاده کنید و کالا یا خدمات خود را به مخاطبان معرفی کنید.

بازاریابی پیامکی: شما می توانید از طریق پیامک با تعداد زیادی از مخاطبان بازار هدف تان ارتباط برقرار کنید. همچنین با استفاده از سامانه های ارسال پیامک انبوه مخاطبان را در جریان اطلاعات و تخفیفاتی که میگذارید قرار دهید. هدفمند ترین راه برای بازاریابی پیامکی این است که در اطلاع رسانی ها از طریق پیامک، ابتدا به  مشتریانی که اطلاعاتشان را از طریق ثبت نام در سایت یا رسانه های خود  دریافت کرده اید، پیامک بزنید بعد به جامعه هدفی که میخواهید پیامک بزنید.

رپورتاژ آگهی: رپورتاژ آگهی یک نوع خبر است که در قالب یک گزارش به مخاطب عرضه می شود. این در حالی است که مخاطب رسانه درگیر جنبه تبلیغاتی گزارش نمی شود، فکر می کند در حال مطالعه گزارشی بی طرف است. این بی طرف بودن باعث جلب اعتماد مخاطب می شود. بهترین روش برای اینکه از یک رپورتاژ ورودی بگیرید این است که در آن از لینک هایی به صفحات سایت خودتان استفاده کنید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی را جدی بگیرید

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات جامعی را برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی به شما بگوییم. مطمئناً بعد از خواندن این مقاله خیلی مصمم تر خواهید بود برای ادامه کسب و کارتان یا برای شکل گیری یک ایده و راه اندازی یک کسب و کار جدید. حال باید ابزارهای لازم را آماده کنید و با یک برنامه ریزی خوب کسب و کار خود را شروع کنید. روش های راه اندازی کسب و کار پر سود را به شما گفتیم، تیم کارنو وب هم با قیمت بسیار مناسب سایت و انواع فروشگاه اینترنتی در اختیار شما قرار می دهد. برای شروع کسب و کارتان چیز دیگری نیاز ندارید، شما می توانید همین الان هم کسب درآمد از اینترنت را شروع کنید. هر سوالی داشتید میتوانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در مورد ساخت فروشگاه اینترنتی، شما را راهنمایی کنند.

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط سجاد اسکندریان
سجاد اسکندریان
یه برنامه نویس هستم که دوست دارم تکنولوژی های جدید رو هر روز یاد بگیرم و به تمام کسانی که دنبال این مطالب هستن کمک کنم:)

مقالات مشابه:

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید