چگالی کلمات و عبارات کلیدی چطور محاسبه میشه؟

کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی؟در این مطلب قراره به تفاوت و تشابه و همچنین دفعات تکرار این کلمات در مقاله خودمون بپردازیم تا نه میزان خوانایی مقالمون کم بشه و نه جریمه بشیم

چگالی کلمات و عبارات کلیدی چطور محاسبه میشه؟

در بحث کلمات کلیدی بین سئو کاران اختلاف نظرهایی وجود دارد. دسته اول "سئو کاران تجربی" میگن چگالی کلمات هنوز هم یکی از فاکتور های مهم موتورهای جستجو برای بررسی مقاله شماست ولی دسته دوم میگن دیگه موتورهای جستجو ارزشی برای این فاکتور قائل نیستن و با پیشرفت تکنولوژی Semantic گوگل فقط به کلیت مقاله و هدف نگارش توجه میکنه. واگه چگالی کلمات در مقاله شما بالا باشه علاوه بر اینکه خوانایی مقاله برای کاربران پایین میاد احتمال جریمه شدن توسط گوگل هم مطرح میشه.

ما در تیم کارنو وب با آزمون و خطاهایی که انجام دادیم و شنیده ها و دیده هایی که از کارهای همکارانمون در این بخش داشتیم بر این باوریم که Semantic گوگل برای زبان فارسی در حال پیشرفت است و هنوز هم به چگالی کلمات اهمیت ویژه ای داده میشه.

خب سوال اصلی: چگالی کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی به چه معناست؟

احتمالاً با تعریف چگالی آشنا هستید. نسبت جرم به حجم یک ماده را چگالی تعریف می‌کنند. اگه حجم رو بدنه اصلی مقاله در نظر بگیریم جرم ما میشه کلمات کلیدی.چگالی معمولا بر حسب درصد بیان میشه،با این تفاسیر میزان استفاده از کلمات کلیدی در متن رو چگالی کلمات کلیدی میگن. اما در سئو بیشتر از کلمات کلیدی روی عبارات کلیدی تمرکز میشه چون کمتر کاربری میاد و توی گوگل سرچ میکنه لباس، مثلا اگه خود من بخوام سرچ کنم مینویسم خرید لباس ورزشی - خرید لباس ورزشی آدیداس - خرید لباس یقه دار - خرید لباس زمستانه 2021 - خرید پیراهن آستین کوتاه ساده.

شما هم میتونید چند دقیقه فکر کنید و ببینید که دنبال کلمه کلیدی هستین یا عبارت کلیدی؟

برسیم به بحث اینکه چگالی کلمات کلیدی چطور محاسبه میشه؟

یه قانونی که نمیدونم از کجاست و فقط وجود داره میگه توی سئو باید چگالی بین 1 تا 3 درصد باشه و اگه بیشتر از این باشه خوانایی مقاله شما پایین میاد و گوگل شمارو اسپم میکنه.

برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی از فرمول زیر استفاده میشه

محاسبه چکالی کلمات کلیدی

پس شما برای اینکه چگالی کلمات کلیدی رو بدست بیارید اون کلمه رو با ctrl+f سرچ میکنید و تعداد استفاده از اون رو بدست میارید و اون رو بر تعداد کل کلمات مقاله خودتون تقسیم می کنید. اینطوری شما میتونید بفهمید که چگالی کلمات شما چقدر است. یا اینکه بیاین و این چگالی رو برای تعداد مشخصی از کلمات محاسبه کنید و همیشه توی ذهن خودتون داشته باشید.

اگر تعداد کلمات ما 100 باشه پس حداقل تعداد کلمات کلیدی میشه 1 و حداکثر میشه 3.

خب از اینجا به بعد دیگه راحته تعداد کلمات شما 800 کلمه است پس مقادیر بالارو در 8 ضرب کنید

2000 کلمه پس در 20 ضرب کنید. به همین سادگی .

خب عبارات کلیدی چی شد؟ برای عبارات کلیدی هم از همین فرمول استفاده میشه :) و خیلی هم عالی جواب میده

چگالی کلمات کلیدی

نکاتی که باید موقع استفاده از کلمات کلیدی در نظر بگیرید.

اول باید سعی کنید در قسمت های زیر ازشون استفاده کنید

  • عنوان صفحه
  • تگ H1
  • بدنه اصلی مقاله
  • URL وب سایت
  • تگ ALT  تصاویر موجود در متن اصلی
  • توضیحات متا یا Meta Description

این نکته رو هم فراموش نکنید که شما قرار نیست کلمات کلیدی رو فقط برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید و هدف اصلی باید کاربران باشن به نحوی که خوانایی متن رو از بین نبره.

ما در تیم کارنو وب تمام تلاشمون رو کردیم تا مفهوم کلمه کلیدی رو برای شما توضیح بدیم. اگه شما تجربه ای در این مورد دارید خوشحال میشیم اون رو با ما و کاربران وب سایت کارنو وب در میون بزارید


اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط سجاد اسکندریان
سجاد اسکندریان
یه برنامه نویس هستم که دوست دارم تکنولوژی های جدید رو هر روز یاد بگیرم و به تمام کسانی که دنبال این مطالب هستن کمک کنم:)

مقالات مشابه:

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید